«پیاده آمده‌ایم»؛ تمرینی برای خوب شدن و خوب ماندن

وقتی در اربعین امسال با آن دکور منحصر به فرد و مجاور حرم مطهر امام حسین(ع) روی آنتن شبکه یک سیما رفت، کمتر کسی فکر می‌کرد این برنامه تا این حد موفق باشد. «پیاده آمده‌ایم» را می‌توان حاصل یک ذوق و سلیقه متفاوت رسانه‌ای نامید که حالا در فصل دوم برنامه به اوج پختگی رسیده است و این را می‌شود از لحن و کلام کارشناس گرفته تا حتی در آیتم‌های طراحی شده و حتی انتخاب قاب‌هلی تصویری متفاوت به وضوح دید.

فصل دوم «پیاده آمده‌ایم» از ۲۸ بهمن با حال و هوایی متفاوت‎‌تر از فصل اول روی آنتن رفت. به جای پخش هر شبی، پخش هفتگی در نظر گرفته شد و  زمان پخش به ساعات پایانی پنجشنبه انتقال پیدا کرد تا مخاطب بیشتری بتواند پای این برنامه بنشیند که تمام حرفش در یک جمله خلاصه می‌شود؛ خوب باشیم. اما این خوب باشیم راه و روشی دارد که دست‌اندرکاران برنامه برای بیان آن شیوه متفاوتی را در نظر گرفتند و به همین دلیل برخلاف فصل اول سه کارشناس برای بیان این حرف‌های متفاوت انتخاب شدند.

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، حجت‌الاسلام شهاب مرادی و حجت‌الاسلام سرلک برای بیان حرف‌هایی انتخاب شدند که تا امروز کمتر در چنین برنامه‌هایی زده شد و شاید تصور آن هم خیلی ممکن نبود که یک روحانی در قاب تلویزیون از لزوم عشق و محبت و گفت‌وگو و تعهد و مسولیت‌پذیری صحبت کند. اما این اتفاق در پیاده آمده‌ایم افتاد و انصافا تجربه متفاوتی را برای بینندگان در ساعات پایانی پنجشنبه و بامداد جمعه رقم زد.

توجه به محتوا مهمترین وجه تمایز فصل دوم پیاده آمده‌ایم نسبت به سایر برنامه‌های خانواده محور تلویزیون است، و اگر برنامه‌ای نظیر «سمت خدا» را به سبب رویکرد متفاوت و تنوع حضور کارشناسان مذهبی از سایر برنامه‌های مذهبی تلویزیون متمایز بدانیم، پیاده آمده‌ایم نیز به دلیل همین توجه به جزئیات و رویکرد متفاوتش نسبت به مسایل خانوادگی اکنون متفاوت‌ترین برنامه خانواده محور تلویزیون محسوب می‌شود.

برنامه‌ای که در آن نه از آشپزی و روانشناس و دکور عجیب و غریب و رنگی مرسوم برنامه‌های خانواده محور(که ساخت اینگونه برنامه‌ها نیز لازم است) خبری هست و نه دغدغه پاسخگویی به سوالات شرعی مخاطبان را دارد. همه چیز به خانواده و کانون گرم خانواده محدود می‌شود و کارشناس و مجری نیز بدون اینکه بخواهند کلام اضافه‌ای را بگویند در همین راستا صحبت می‌کنند،خوب باشیم.

برنامه‌ای که خوب باشیم را محور خود قرار داده برای اینکه بتواند این مضمون و محتوای را به درستی به مخاطب منتقل کند آگاهانه همه زوائد را از خودش دور کرده، دکوری ساده با پس زمینه‌ای از بهشتی‌ترین نقطه روی زمین برای گفتن حرف‌های ساده‌ای که گاهی آنقدر برای ما ساده است که ساده‌انگارانه ار کنارشان عبور می‌کنیم و «پیاده آمده‌ایم» به ساده‌ترین وجه ممکن توانسته برنامه‌ای برنامه‌ای تاثیرگذار و عمیق رو روی آنتن ببرد و برای این موضوع کافی است تنها به دو آیتم ویژه‌ای که این برنامه در دو هفته اخیر درباره عمو حسن جانباز ۷۰ درصد و خانم دکتر لباف پخش کرده توجه کنید و ببینید چطور می‌شود سبک زندگی را به ساده‌ترین شکل اما موثرترین روش به نمایش گذاشت.