«رستاخیز» را با رضایت کارشناسان مذهبی می‌توان اکران کرد

محمدمهدی حیدریان، رئیس جدید سازمان سینمایی در اولین اظهارنظر خود درباره اوضاع سینما و برنامه‌های پیش‌رو در برنامه زنده «شهر فرنگ» کوشید درباره برخی موضوعات پرسش‌برانگیز و از جمله وضعیت گروه دولتی هنروتجربه، مدرسه دولتی عالی سینما، تغییر مدیران میانی سازمان و تعدد برگزاری جشنواره‌ها در کشور سخن گوید.

حیدریان در ابتدای سخنانش با اشاره به وضعیت سینما در کشور گفت: سینما قابل مقایسه با دیگر بخش‌های فرهنگی کشور نیست و تمامی مراحل آموزش، تولید، عرضه، بازار فروش فیلم و تکنولوژی همه با هم باید رو به پیشرفت باشند و این حلقه‌های مختلف باید متوازن باشند. رئیس سازمان سینمایی افزود: نهضت راه‌اندازی تأمین و تولید محتوای فرهنگی و تصویری با تخصیص امکانات مختلف مادی در اقصی نقاط کشور ممکن می‌شود و اگر در برنامه جدید سازمان به سمت تعادل فرهنگی پیش برویم، دیگر همه چیز در تهران خلاصه نمی‌شود.  وی ایجاد تعادل در حوزه کمک‌های مالی را ضروری خواند و گفت: وقتی ما می‌توانیم ۱۷۰ فیلم سینمایی را در طول یک سال تولید کنیم با وجود نزدیک به ۷۰۰ کارگردان رسیدن به افق‌های معین شده، دور از ذهن نیست. اگر به سینما نگاه سیستمی داشته باشیم یعنی همه را در یک مجموعه به حساب آوریم که هدفی مشخص دارد، می‌توانیم علاوه بر اشباع بازار داخلی در بازار خارجی نیز تأثیرگذار باشیم و بر همین اساس در تولیدات فرهنگی باید سهم خودمان را از بازار به دست آوریم.

حیدریان نسبت به اکران فیلم «رستاخیز» گفت: هرکس از خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی عدول نکرده باشد به فعالیت خود ادامه می‌دهد. «رستاخیز» با رضایت کارشناسان مذهبی می‌تواند قابل پخش باشد، فیلمی که با سرمایه بخش خصوصی تهیه شده است. حیدریان درباره برخی فیلم‌هایی که در زمان ایوبی امکان نمایش نداشتند مانند «کاناپه» کیانوش عیاری گفت: تمامی آثار توقیفی بازنگری  و با صاحبان آنها گفت‌وگو می‌شود و اگر فیلمی از خط قرمز‌ها عبور نکرده باشد باید بررسی و مشخص شود امکان نمایش دارد یا خیر. ما معتقدیم باید از فیلم‌ها و محصولاتی که ارتقای فرهنگی ایجاد می‌کند، حمایت کنیم و دغدغه‌های فرهنگی براساس منشور انقلاب و اعتقادات ماست. محمدمهدی حیدریان با انتقاد از شیوه نادرست برگزاری جشنواره‌های متعدد و لزوم اصلاح آنها افزود: اجزا به یکدیگر وابسته و پیوسته نیست و در حال حاضر تولید، جشنواره، سینما، فیلم و قسمت‌های مختلف باید در یک مسیر باشد که تاکنون هیچ جشنواره‌ای به این شکل نبوده و چنین هدفی نداشته است. حیدریان درباره مدرسه عالی سینما که با بودجه دولتی توسط ایوبی راه‌اندازی شد، گفت: اگرچه زود است که نظری در این خصوص ارائه شود، اما آموزش و تکنولوژی و به روز نگه داشتن از جمله اقدامات جدی ماست، اما شیوه ورود به آن مشخص خواهد شد.